Skip links

Yatırım Teşvik Belgesi

Hamle Programı

Bu program, dış ticaret verileri, talep gelişimi, rekabet yoğunluğu gibi çeşitli kriterler dikkate alınarak orta-yüksek ve yüksek teknoloji sektörlerdeki ürünlerin ve bu sektörlerin gelişimi için kritik ürünlerin “Öncelikli Ürün Listesi” ile belirlenerek bu ürünlerin Ar-Ge, yatırım ve üretim süreçlerinin bütüncül bir yaklaşımla desteklenmesine yönelik bir destek programıdır.

  • Çağrılı bir programdır ve yapılan başvurular, Program Değerlendirme Komitesi tarafından değerlendirilerek destek çeşidi, oran ve süreleri Komite tarafından belirlenmektedir.
  • Karara göre başvurular Stratejik Yatırım veya Proje Bazlı Teşvik kapsamına alınır.
  • Komite tarafından desteklenmesine karar verilen yatırımlar TÜBİTAK ve/veya KOSGEB tarafından da doğrudan desteklenebilir.
Oran ve Süreler
Destek UnsurlarıStratejik YatırımProje Bazlı
KDV İstisnası
Gümrük Vergisi Muafiyeti
Vergi İndirimiY.K.O= %50 V.I.O=%90Y.K.O= %200 V.I.O: %100
Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği6. Bölgede 10 Yıl Diğer Bölgelerde 7 Yıl (Asgari Ücret) 10 Yıl (Brüt Ücret)
Sigorta Primi İşçi Hissesi DesteğiYüksek Teknoloji: 7 Yıl Orta-Yüksek: 5 Yıl (Asgari Ücret)
Faiz veya Kar Payı DesteğiTL Kredi Yüksek T.: 10 Puan Orta-Yüksek T.: 8 Puan Döviz Kredi 2 Puan Yatırımın %20'si 50 Milyon Limit10 Yıla Kadar Limitsiz
Yatırım Yeri Tahsisi
KDV İadesi
Enerji Desteği10 Yıl (Enerji Giderinin Yarısı)
Nitelikli Personel Desteği20xBrüt Asgari Ücret 5 Yıl
Sermaye Desteği
Kamu Alım Garantisi

En Son Yazımız

Savunma Sanayi’ne Yönelik Yapılan Yatırımların Yatırım Teşvik Belgesi Kapsamında “Öncelikli Yatırım Konuları” Arasında Yer Aldığını Biliyor Muydunuz?

29/06/2021 tarihinde resmî gazetede yayımlanan karar ile birlikte Yatırım Teşvik Belgesi mevzuatında değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklikler, 2021 yılında teşvik belgesi sahibi olmanın şartlar bakımından çok daha kolay olduğunu açıkça göstermektedir. Peki bu şartlar nelerdir, hangi alanlarda size avantajlar sağlayacaktır? Hepsini sizin için derledik: